Umělé osvětlení LED žárovkami 10 W přizpůsobujte podle teploty chromatičnosti vašim biorytmům


Vliv biorytmů zahrnuje do svých vědeckých studií i tzv. Tradiční čínská medicína, která dokonce stanovila systém orgánových hodin a citliví lidé dokážou aktivitu některých orgánů velice dobře pocítit, zvláště v době onemocnění.
tři světýlka.jpg
Lidské tělo se totiž nedá oblafnout. V mozku má každý z nás funkční stroj času, který přesně kontroluje priority, aby tělo fungovalo tak, jak má. Někdy nám to zrovna nemusí být po vůli, ale vězte, že klamat biorytmy těla se vždy vymstí.
Ten stroj času, jak se o něm zmiňujeme, se však musí každý den znovu nastavit a spínat. Řídí se podle intenzity denního světla, i když k určitým rozporům dochází zejména při dlouhodobém cestování napříč časovými pásmy. Odborníci, kteří se těmito fenomény zabývají, se nazývají chronobiologové. Snaží se lidem naznačit, že umělé osvětlení má na biorytmy výrazný vliv.

Biologická půlnoc – nedávno objevený vědecký poznatek

Vědci nedávno zjistili, že pokud jsme vystaveni intenzivnímu umělému světlu před tzv. biologickou půlnocí, budou se biologické hodiny zpožďovat, zatímco vliv umělého světla po biologické půlnoci hodiny urychlí. Termín „biologická půlnoc“ je ryze individuální a souvisí s tím, kdy uleháme ke spánku. Každý je zvyklý chodit spát v jinou dobu a biologickou půlnoc má nastavenu jinak. Např. kdo chodí spát kolem půlnoci a vstává před osmou hodinou ranní, má tuto „biopůlnoc“ zhruba ve 4 hodiny ráno. A kdo usíná pravidelně v 21 hodin a budí se kolem páté, má biologickou půlnoc hodinu po půlnoci.
V době kolem biologické půlnoci tvoří mozek nejvíce spánkového hormonu melatoninu a ten určuje, jak budou probíhat další biorytmy. Jestliže byste v této době rozsvítili silné světlo, např. zářivku, i kdyby to bylo jen na 5 minut na toaletě, vaše biorytmy se buď zpozdí, nebo předběhnou v závislosti na tom, zda je to před, nebo po vaší biologické půlnoci.
led osvětlení.jpg

Jak s biologickou půlnocí souvisí umělé osvětlení

S tímto také souvisí způsob osvitu umělým světlem. Měli bychom jej přizpůsobovat našemu biorytmu a nastavit mu také patřičnou barvu chromatičnosti. Pro denní svícení za šera, za deštivého počasí, nebo v brzkých večerních hodinách v zimě, případně pro osvit pracovní desky v kuchyni, či u pracovního stolu, se více hodí chladnější tóny barev – více do modrobílé barvy. Tato barva světla spíše aktivizuje k nějaké činnosti.
Lidé, kteří chodí spát např. kolem 23 hodiny, by měli takto svítit pouze do 21 hodin a dvě hodiny před ulehnutím ke spánku je vhodné organismus začít přizpůsobovat teplejším barevným odstínům spektra umělého osvětlení – více žluté a červené barvy, např. LED žárovkou 10 W. Modrobílé tóny barev totiž pozdě večer zpožďují biorytmy a prodlužují bdění, zatímco teplé barvy organismus pomalu připravují do fáze odpočinku a spánku.