Výpočet BMI vám (přibližně) prozradí, zda jste obézní, nebo ještě v normě
Co je to BMI a jak se počítá
S touto zkratkou jste se již někde určitě setkali, jsou to počáteční písmena tří slov v angličtině „Body Mass Index“, tedy v překladu „Index tělesné hmotnosti“. Ten slouží k zevrubnému určení (vaší) konkrétní aktuální situace vztažené k optimálním hodnotám hmotnosti lidského těla dle lékařských anatomických tabulek.
Jde o základní vzorec, který je ovšem nutno později rozvést a hlavně mu porozumět. Jak se tedy provádí výpočet BMI a jak se v něm zorientovat?
Rozdíl mezi mužem a ženou – ženské tělo má v ideálním případě vždy více tukové tkáně a méně svalové hmoty, než mužské. Tuk je lehčí, než svaly, a tak se to také projeví na samotném indexu.
Věk – podobně rozhoduje i váš věk, mladí lidé mívají lépe fungující metabolismus, mohou se více pohybovat a cvičit a tím si také udržet ideální hmotnost. Starší lidé naopak ztrácí svalovou hmotu a hrozí zde větší tuková zásoba.
Tělesná výška a aktuální hmotnost – ty slouží pro základní výpočet, kdy se hmotnost (v kilogramech) dělí druhou mocninou výšky (v metrech). Do výpočtu se pak započítá věk a pohlaví a výsledkem je číslo, které se porovná s tabulkovými hodnotami. Ty vám (zhruba) řeknou, zda máte podváhu, zda jste v normě, anebo musíte počítat s nadváhou či obezitou.
Životní styl – s čím běžné BMI kalkulačky nepočítají, a ani nemohou, je jedinečný životní styl každého z nás, který v sobě odráží způsob stravování, přijaté a vydané kalorie, zdravé či špatné tuky, cholesterol, druh a četnost pohybu, a mnoho dalších faktorů. Kupříkladu špičkový kulturista bude mít extrémně vysoké BMI a přesto minimum tuku v těle, zatímco senior, který se živí bůčkem a plzeňskou dvanáctkou, může mít stejné BMI, ale s velmi nebezpečnou obezitou.
Výpočet BMI je tedy především orientační, a pokud máte zájem dozvědět se více informací, které se konkrétně vztahují na vaši osobu a jedinečný životní styl, pak byste se měli obrátit na odborníky.